اخبار

امضای چند قرارداد بزرگ توسط ایریتک تا چند ماه آینده
  • 1394/04/01

علی همت در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ماین نیوز به آلمان مطرح کرد:

امضای چند قرارداد بزرگ توسط ایریتک تا چند ماه آینده

" چینی‌ها دنبالمان آمدند قبول نکردیم "

گروه صنایع معدنی - شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) تنها شرکت ایرانی است که در نمایشگاه بزرگ متک 2015 غرفه دارد. شرکتی که به گفته علی همت، مدیرعامل آن در تلاش است تا پیدا کردن شریک و همکاری مناسب وارد اجرای پروژه‌های معدنی و صنایع معدنی در خارج از ایران شود. ایریتک که تاکنون پروژه‌های متعددی را در داخل ایران اجرا کرده حالا نیم‌نگاهی هم به بازارهای جهانی دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ماین نیوز به دوسلدورف آلمان، مدیرعامل شرکت ایریتک خبر می‌دهد که این شرکت در حال ارزیابی 40 پروژه مختلف است و هرکدام اقتصادی باشند در آنها حضور خواهد یافت. در همین حال او این خبر مهم را هم می‌دهد که ایریتک احتمالا ظرف چند ماه آینده چند قرارداد مهم را امضا خواهد کرد.

متن گفت‌وگوی خبرنگار ماین نیوز با علی همت، مدیرعامل شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) به شرح زیر است:

آقای همت ارزیابی شما از نمایشگاه امسال متک چیست؟ با توجه به اینکه ایریتک تنها شرکت ایرانی است که در این نمایشگاه صاحب غرفه است. وضعیت بازدید از غرفه ایریتک در نمایشگاه چطور بوده است؟

خوشبختانه در سالنی که ما هستیم و سالن مجاور آن همه برندهای برتر دنیا را در صنایع فلزی و از کشورهای متعدد می‌توانید ببینید. از خارج از ایران و داخل ایران هم بازدیدکنندگان خوبی اینجا داشتیم و مدیران بسیاری از واحدهای صنعتی ایران از غرفه ما بازدید داشته‌اند و ما توانستیم جلسات چهره به چهره با سازندگان و شرکت‌های بزرگ اروپایی و غیراروپایی داشته باشیم. با خیلی از دوستانی که به غرفه ما آمدند جلسه داشتیم و صحبت کردیم. بیشتر جلساتی که همکاران ما در این دوره دارند با شرکت‌های خارجی است. امیدواریم برخی از این شرکت‌ها که در شرایط فعلی در ایران حضور ندارند را بتوانیم شرایطی را مهیا کنیم تا در ایران حضور یابند.

فناوری‌های این دوره نمایشگاه با دوره قبل چقدر متفاوت شده است؟ آیا تیم کارشناسی ایریتک این فناوری‌ها را رصد می‌کنند؟

در حال حاضر تعدادی از کارشناسان ما اینجا حضور دارند و در حال ارزیابی شرکت‌های جدید و مدعی تکنولوژی هستند. امیدواریم با ارتباطات گسترده زمینه حضور این شرکت‌ها را در ایران فراهم کنیم. با توجه به شناختی که از این برندها داریم امیدواریم بتوانیم با این شرکت‌ها در خارج از ایران نیز اگر شرایط مهیا شود کار کرده و پروژه اجرا کنیم.

یعنی قصد دارید به سمت اجرای پروژه‌های بین‌المللی هم بروید؟ ما آنچه آسکوتک در زمینه اجرای یک پروژه DRI در چین انجام می‌دهد.

بله همینطور است. قصد ما حضور در عرصه جهانی است. برنامه‌ای که برای ایریتک تدوین شده خیلی فراتر از وضعیت کنونی است. در بحثDRI واقعا با قصد و نیتی که شرکت‌های چینی دارند دو سال پیش سراغ ما آمدند، چون ما صاحب دانش میدرکس هستیم و ما حاضر نشدیم به قیمتی که آنها دنبالش بودند با آنها کار کنیم. شاید دیگران متقاضی این کار باشند ولی ما نیستیم. برای حفظ دانشمان شرایطی را داریم که نمی‌توانیم با هر شرکتی جوینت شویم و هر کاری را انجام دهیم. از همه مهمتر اینکه شرکت ایریتک از بدو تاسیس تاکنون موضوعی که برایش اهمیت داشته کیفیت بوده و آن‌را حتی در بدترین شرایط فدای کمیت نکرده است.

پروژه‌های جدید ایریتک کدامند و در چه شرایطی قرار دارند؟

آخرین پروژه ما قرارداد فولاد مکران است که اخیرا امضا شد و قرارداد آن تنفیذ شده است و آماده استارت کار هستیم. در حال نیز تجهیز کارگاه در حال انجام است.

گویا ایریتک برای پروژه‌هایی در زمینه فلزات غیرآهنی نیز برنامه‌هایی دارد.

ما پروژه‌های متعددی را دنبال می‌کنیم. در بازار ما بیش از 40 پروژه در حال ارزیابی است که باید تشخیص اقتصادی بودن آنها داده شود. اگر شرایط مساعد شود امیدواریم ظرف چند ماه آینده چهار، پنج قرارداد بزرگ را امضا کنیم.

و سخن پایانی...

از مجموعه ماین نیوز تشکر می‌کنم، هر کجا حضور داریم می‌بینیم که ماین نیوز زودتر حضور دارد و همین حمایتی که ماین نیوز از حوزه صنعت فولاد و معدن کشور انجام می‌دهد ارزشمند است و امیدواریم همه با همین نیت کار کنند و روز به روز شاهد شکوفایی صنعت کشور باشیم.

;