اخبار

حضور ایریتک در پروژه‌های بین‌المللی در آینده نزدیک
  • 1394/07/04

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، علی همت عنوان کرد که با توجه به بهبود شرایط بین‌المللی این انتظار می‌رود که ایریتک به زودی و پس از انجام مذاکرات لازم در اجرای پروژه‌های بین‌المللی حضور فعال داشته باشد.

خبرنگار ماین نیوز با علی همت، مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی ایران (ایریتک) گفت‌وگویی انجام داده که متن آن به شرح زیر است:

با توجه به حضور اخیر شرکت ایریتک و شرکت‌‎های زیرمجموعه آن در متک، بزرگترین نمایشگاه فلزات جهان در آلمان بفرمایید حضور در این نمایشگاه چه دستاوردهایی برای ایریتک داشت و آیا با مشتریان داخلی و به ویژه خارجی نیز در این نمایشگاه مذاکراتی انجام شد. اگر انجام شد در چه حوزه‌هایی؟ 

یکی از مهمترین اهداف استراتژیک شرکت ایریتک با چهار دهه تجربه و چهار دهه افتخار در صنایع فلزی و غیرفلزی کشور عزیزمان ایران، حضور در بازارهای بین‌المللی به خصوص در مناطق خاورمیانه و CIS می‌باشد. اکنون شرکت ایریتک با توجه به سوابق پروژه‌های انجام شده در کشور قابلیت انجام پروژه‌های EPC در خارج از کشور را دارد که یکی از مهمترین اهداف حضور در بزرگترین نمایشگاه فلزات جهان در آلمان نیز بر همین مبنا به عنوان معرفی قابلیت‌ها و نام ایریتک انجام گرفته که خوشبختانه با استقبال بسیاری از شرکت‌های طراز اول دنیا از قیبل SMS – GROUP و OUTOTEC و ... مواجه شد و در حال رایزنی برای انجام پروژه‌های مشترک در خارج از کشور می‌باشیم.

به تازگی فهرست شرکت‌هایی که بعد از اجرایی شدن برجام لغو تحریم می‌شوند، منتشر شد که یکی از شرکت‌های حاضر در این فهرست شرکت ایراسکو وابسته به ایریتک بود. بفرمایید این رخداد چه تاثیری بر فعالیت‌های ایراسکو و به طور کلی مجموعه ایریتک خواهد داشت و به طور کلی ارزیابی شما از تاثیرات توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها بر فعالیت‌های ایریتک به ویژه در حوزه برون‌مرزی چه خواهد بود؟

همانطور که مستحضر هستید شرکت ایریتک در سال 1995 میلادی در راستای گسترش فعالیت‌های خود، شرکت ایراسکو را در کشور ایتالیا تاسیس نمود که توانست علاوه بر انجام پروژه‌های مشترک، تامین مالی پروژه‌های معظم زغال سنگ طبس، فولاد هرمزگان و طرح آماک را از طریق شرکت ایراسکو فراهم نماید و پس از آن شرکت ایریکا در کشور آلمان را تاسیس نمود که کلیه خریدهای خارج و ارتباط با تکنولوژی‌ها را به راحتی به انجام برساند اما با توجه به تحریم‌ها تامین منابع مالی متوقف شده بود که اکنون با توجه به تغییر فضای بین‌المللی درصدد برگراندن شرکت ایراسکو به جایگاه قبلی می‌باشیم.

اخیرا جمعی از مدیران ارشد ایریتک با مدیرعامل جدید فولاد هرمزگان دیدار داشتند و طرفین بر ضرورت ادامه همکاری فی مابین تاکید کردند. بفرمایید در حال حاضر همکاری ایریتک و فولاد هرمزگان در چه سطحی قرار داشته و آیا به طور مشخص پروژه مشترکی نیز بین دو شرکت در حال اجرا است؟

شرکت ایریتک همکاری با شرکت فولاد هرمزگان را یکی از اهداف داخلی و جز افتخارات سوابق کاری خود می‌داند. از آنجایی که تمامی دانش و اطلاعات ساخت مجتمع فولاد هرمزگان در سازمان ایریتک موجود است، ایریتک آماده همه‌گونه خدمت‌رسانی در طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان می‌باشد. لازم به ذکر است کلیه طرح‌ها و زیرساخت‌های فولاد هرمزگان بر مبنای ظرفیت 3 میلیون تن طراحی شده که اطلاعات مذکور در واحدهای مهندسی شرکت ایریتک می‌باشد و در فاز اول با ظرفیت 1.5 میلیون تن به بهترین نحو اجرایی گردید که برای افزایش ظرفیت تا 3 میلیون تن با توجه به نقشه‌ها و پتانسیل موجود به راحتی قابل دستیابی می‌باشد و پروژه مشترک در حال حاضر بررسی‌های فنی چگونگی افزایش ظرفیت می‌باشد که مذاکرات فنی با مدیران شرکت فولاد هرمزگان در حال انجام می‌باشد.

پیشتر در حاشیه نمایشگاه متک از ارزیابی 40 پروژه احتمالی توسط ایریتک خبر دادید. آیا ارزیابی این پروژه‌ها به نتیجه خاصی رسیده است؟ همچنین عنوان کردید که ایریتک تا چند ماه آینده قرارداد چند پروژه بزرگ را امضا خواهد کرد. در این زمینه چه نتایجی حاصل شده است؟

آغاز و اجرایی نمودن پروژه‌ها منوط به تامین نقدینگی توسط کارفرما و تامین منابع مالی می‌باشد که اکنون کارفرمایان با توجه به تغییر شرایط بین‌المللی و امیدواری به تامین منابع غیر از کشور چین، در حال ارزیابی شرایط جدید جهت آغاز پروژه‌ها می‌باشند که مذاکرات لازم در حال انجام می‌باشد. قطعا در ماه‌های آینده خبرهای خوشی در این حوزه برای صنعت کشور ارائه خواهد شد.

یکی از تاکیدات شما بر حضور ایریتک در اجرای پروژه‌های بین‌المللی بوده است. در این زمینه به طور مشخص پروژه‌ای مدنظر شما بوده است و چه برنامه‌ای را برای تحقق همکاری‌های بین‌المللی دارید؟

در حال حاضر مذاکرات مثبتی با کشورهای CIS آغاز شده است که امیدواریم نتایج آن به زودی مشخص شود. همچنین شرکت‌های صاحب تکنولوژی نیز در حال بررسی چگونگی همکاری مشترک در خارج از ایران با ایریتک می‌باشند.

نظر شما درباره برگزاری کنفرانس آهن و فولاد ایران در کیش توسط متال بولتن چیست؟ با توجه به اینکه این نخستین کنفرانس برگزار شده در ایران توسط متال بولتن محسوب می‌شود که در صورت بهبود شرایط می‌توان انتظار ادامه برگزاری آن در سال‌های آینده را نیز داشت. برگزاری این کنفرانس تا چه حد به نظر شما می‌تواند به جهانی شدن صنعت آهن و فولاد کشور کمک کند؟

با توجه به موقعیت استراتژیک کشور در منطقه و رتبه دوم تولید فولاد در خاورمیانه برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های معتبر فولادی در ایران یک نیاز ضروری دو جانبه برای فولادسازی دنیا و ایران می‌باشد و امیدوارم با توجه به تغییرات شرایط بین‌المللی ارتباط گسترده با فولادسازهای معتبر دنیا هرچه سریعتر شکل بگیرد و تحقق اهداف چشم‌انداز 1404 با برترین تکنولوژی‌ها و لحاظ نمودن کیفیت در کنار کمیت مدنظر قرار گیرد. قطعا حضور برندهای معتبر در حوزه آهن و فولاد و ارتباط هرچه بیشتر صاحبان دانش روز با شرکت‌های ایرانی به ارتقای توان تولید کیفی کمک خواهد نمود.

www.minews.ir

;