اخبار

رکورد بهره‌وری در تولید آهن اسفنجی در کشور
  • 1393/06/15

گروه بنگاه‌ها: یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین‌ بخش‌های صنعت فولاد کشور، تولید آهن اسفنجی است. در سال‌های گذشته ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ کشورهای تولید‌کننده آهن اسفنجی در جهان همواره تلاش کرده تا بهره‌وری را در این بخش از صنعت فولاد افزایش دهد، چرا‌که این افزایش بهره‌وری تاثیر بسیار بالایی در رشد و ارتقا و بهینه‌سازی صنعت فولاد در ایران خواهد داشت. یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری افزایش میزان تولید در یک واحد است، هر‌چه میزان تولید در واحد در صنعت فولاد افزایش یابد به تبع آن بهره‌وری نیز افزایش خواهد یافت. به‌همین‌دلیل شرکت‌های تولیدکننده فولاد در دنیا تلاش می‌کنند مدول‌های احیای مستقیم را به مگامدول تبدیل کنند که مهم‌ترین‌ نمونه موفق واحد‌های مگامدول در دنیا دو واحد مگامدول شرکت فولاد مبارکه است که توسط شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) طراحی، ساخت و به بهره‌برداری رسیده است.

این دو طرح برای اولین بار در خاورمیانه به ظرفیت هر کدام 5/1 میلیون تن، در مجتمع فولاد مبارکه، وارد فاز بهره‌برداری شده است. طراحی، ساخت و نصب این دو واحد از سال 1388 شروع و اولین واحد آن در تیر ماه 1391 به بهره‌برداری رسید و واحد دوم آن در مرداد ماه امسال با رکورد بی‌سابقه بهره‌برداری شد.
این واحد برای اولین‌بار در ایران پس از 14 ساعت از شروع
Reforming(تزریق گاز) موفق به تولید 110 تن در ساعت با متالیزاسیون 94 درصد آهن اسفنجی شد.
شرکت فولاد مبارکه در راستای افزایش ظرفیت تولید فولاد خود در قالب قرارداد با شرکت‌های ایریتک و ایراسکو، اقدام به احداث دو مگامدول احیای مستقیم به روش میدرکس هر کدام به ظرفیت 5/1 میلیون تن در سال ( جمعا 3 میلیون تن در سال) کرد، به همراه احداث این واحد، سایر تاسیسات جانبی مانند سیستم حمل گندله اکسیدی، سیلوهای نگهداری آهن اسفنجی، سیستم حمل محصول، واحد بریکت‌سازی سرد، سیستم تصفیه و خنک کن آب، طراحی و اجرا شد. وزن کل تجهیزات پروژه 42 هزار تن است. کلیه خدمات مهندسی پایه و تفصیلی، برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، ساخت و تامین تجهیزات ساخت داخل، اجرای عملیات سیویل و نصب تجهیزات، راه‌اندازی کارخانه و ضمانت تولید بر‌عهده شرکت ایریتک بوده است.
شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) در سال 1354 به‌منظور وجود یک شرکت دانش‌بنیان در صنایع معادن و فولاد، جهت راهبری پروژه‌های ملی تاسیس شد و در ادامه روند رو به رشد خود از بدو تاسیس، پس از کسب اندوخته موفق در احداث مجتمع فولاد مبارکه و به‌دست‌آوردن دانش ساخت کارخانه مذکور، در اواسط دهه هفتاد از شرکت مشاور به شرکت پیمانکار
EPCتغییر شکل داد تا پروژه‌های بزرگ صنایع معدنی _ فولادی را به‌صورت کلید در دست راهبری و اجرا کند.
در دهه هشتاد شرکت ایریتک پس از اخذ لیسانس میدرکس و دریافت دانش احداث کارخانه‌های احیای مستقیم از شرکت کوبه استیل ژاپن موفق به نهادینه نمودن دانش زنجیره کامل تولید فولاد از استخراج سنگ معدن تا محصولات نهایی نورد شده و شاهد این مدعا پروژه‌های متعدد ملی از قبیل ایجاد طرح عظیم فولاد هرمزگان، معدن تمام مکانیزه طبس، واحد‌های احیاء و فولاد‌سازی فولاد خراسان، کلیه طرح‌های افزایش ظرفیت مجتمع فولاد مبارکه و بسیاری از پروژه‌های ملی دیگر است.
علاوه بر موارد فوق شرکت ایریتک توانسته است احداث کارخانه‌های قریب به هشت میلیون تن تولید آهن اسفنجی کشور را مدیریت کرده و به بهره‌برداری و
performanceبرساند.
اکنون شرکت ایریتک با چهار دهه تجربه دارای مزایا و توانمندی‌های ذیل است:
- شرکت ایریتک یک شرکت دانش بنیان با توان کار در سطوح بین‌المللی است که با تاسیس شرکت‌های ایریکا و ایراسکو در کشورهای آلمان و ایتالیا ارتباط گسترده‌ای با شرکت‌های توانمند اروپایی در تامین و طراحی تجهیزات تکنولوژیک پروژه‌ها دارد.
- تنها شرکتی است که دانش ساخت زنجیره کامل کارخانه‌های فولاد را از استخراج مواد خام تا محصولات نهایی دارد.
- تنها شرکتی است که مهندسی مولتی دیسیپلین دارد.
- تنها شرکتی است که توان راهبری و مدیریت و همکاری با بهترین شرکت‌های معتبر اروپایی را دارد.
- اولین شرکتی است که لیسانس میدرکس را اخذ کرده و دانش ایجاد کارخانه‌های آهن اسفنجی را از مهندسی اساسی تا اجرا، نهادینه کرده است و نیاز به تکنولوژی خارجی در پروژه‌های تولید آهن اسفنجی ندارد.
- شرکت ایریتک در پروژه‌های کنسانتره و گندله‌سازی پیمان همکاری با شرکت اتوتک فنلاند و در پروژه‌های فولادسازی و نورد پیمان همکاری با شرکت
SMS- SIEMAGآلمان دارد که از معتبرترین شرکت‌های جهان در زمینه پروژه‌های مذکور هستند.
بنابراین با توجه به پتانسیل موجود، این شرکت در راستای افزایش ظرفیت تولید صنایع معدنی و فولادی کشور بر‌اساس چشم‌انداز برنامه‌ بیست‌ ساله‌ توسعه‌‌ و تقویت جایگاه صنعت ایران در سطح منطقه، آمادگی خود را جهت ارائه خدمات مناسب و اطمینان بخش در کلیه پروژه‌های معدنی و فولادی کشور اعلام می‌کند و آماده است تا با تمام توان، دانش و تدبیر کارشناسان خود، کلیه پروژه‌ها را از تحویل زمین تا احداث کارخانه و از مواد اولیه تا تولید محصول نهایی، تضمین کند.
روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۲۸۹ تاریخ چاپ: ۱۳۹۳/۰۶/۱۵

;