اخبار

alt text
افتتاح فاز 2 طرح ملی آماک توسط ریاست محترم جمهوری
  • 1395/12/06

کنسرسیوم ایریتک-ایراسکو بعنوان پیمانکار اصلی طرح جمع آوری گازهای ترش همراه نفت لایه بنگستان مناطق نفت خیز جنوب (طرح آماک ) از سال 1379 فعالیت خود را برای انجام این طرح ملی آغاز نموده است.

قرارداد این پروژه بصورت بیع متقابل نوع اول بوده و مشتمل بر انجام کامل مهندسی، خرید کالا و ساخت  7  ایستگاه تقویت گاز ترش، پالایشگاه شیرین سازی، ایستگاه تقویت فشار گاز اسیدی و واحد نم زدایی، حدود 280 کیلومتر خط لوله انتقال گاز در مناطق مختلف باتلاقی، شهری و روستایی، حدود 100 کیلومتر خط انتقال نیرو، تعدادی پست برق و... می باشد .

فاز اول طرح آماک که هدف آن جلوگیری از سوختن 241 میلیون فوت مکعب گاز ترش در روز می باشد، تا سال 1388 راه اندازی و تحویل مناطق نفت خیز جنوب بعنوان بهره بردار طرح شده است و علاوه بر درآمد سرشار اقتصادی، از انتشار روزانه 18000 تن آلاینده های زیست محیطی در هوای خوزستان جلوگیری می کند.

فاز دوم طرح آماک که شامل ایستگاه تقویت فشار گاز اسیدی، سیستم نم زدایی گاز، 96 کیلومتر خط لوله به همراه سیستم های مخابراتی هشدار دهنده و سیستم های ایمنی جانبی می باشد به دلیل بروز مشکل در ولوهای Incoloy مربوط به ناحیه نم زدایی و عدم امکان تهیه آنها در شرایط تحریم های بین المللی (متریال ولوها شامل قانون استفاده دوگانه بودند) باعث تأخیر در راه اندازی این بخش مهم از پروژه شده بود و علاوه بر آن، پس از شروع تحریم های ظالمانه علیه کشور شرکت های خارجی سازنده تجهیزات پروژه نیز از ادامه همکاری با طرح آماک  دست کشیدند. هدف فاز دوم طرح ملی آماک جلوگیری از سوختن روزانه 18 میلیون فوت مکعب گاز اسیدی می باشد که تحقق آن یقینا" در بهبود وضعیت هوای اهواز و حذف بخشی از آلاینده های زیست محیطی موثر است.

نهایتا" در سال 1392 پس از آنکه ولوهای مذکور با تلاش های شرکت ایریتک در شرایط تحریم و در فرآیند پیچیده بین المللی وارد کشور شدند مجددا" فعالیت های تکمیلی از سر گرفته گرفته شد.

در این اثنا با وجود عدم حضور وندورهای خارجی طرح و با تأمین کالاهای تحریمی لازم،با همت متخصصین داخلی کارهای بزرگی انجام شد و در سال گذشته و طی سال جاری تمامی کمپرسورهای گاز اسیدی و ناحیه نم زدایی با گاز شیرین راه اندازی شد. خط لوله گاز اسیدی نیز با گاز شیرین اکسیژن زدایی و فشار افزایی شد و پس از آن با توپک رانی هوشمند تست گردید.

بعد از انجام موفقیت آمیز مراحل فوق که از سال 1392 آغاز شده بود و سپس در شرایط مساعد پسا برجام کنسرسیوم توانست با پیگیری های مکرر کارشناسان فنی شرکت ترمودین فرانسه( سازنده کمپرسورهای گاز اسیدی) را به سایت اعزام کند تا این شرکت خارجی تعهدات خود به طرح آماک را تکمیل نماید و راه اندازی یکپارچه سایت و خط لوله گاز اسیدی تا ارسال گاز به پتروشیمی رازی در ماهشهر را با حضور سازنده خارجی و در شرایط ایمن انجام دهد.

به لطف الهی طی روزهای گذشته سایت به صورت کامل و با گاز اسیدی در سرویس  عملیاتی قرار گرفته است و کنسرسیوم منتظر اعلام آمادگی و مجوز مناطق نفت خیز جنوب برای ارسال گاز از طریق خط لوله 12 اینچ و تحویل به پتروشیمی رازی است. اخیرا" با توجه به اینکه سایت به طور کامل راه اندازی شده است، ریاست محترم جمهور در سفر به استان خوزستان از طرح آماک نیز بازدید نمودند و البته به دلیل اینکه کنسرسیوم هنوز مجوز ارسال گاز از طریق خط لوله را نداشت لذا افتتاحیه رسمی پروژه به هفته های آینده موکول شد.

لازم به یادآوری است که شرکت ایریتک بعنوان یک پیمانکار ایرانی در تمام شرایط دشوار گذشته از جمله تحریم های ظالمانه علیه کشور، مشکلات تأمین نقدینگی پروژه و .... همواره در مسیر انجام تعهدات خود به کارفرما قدم برداشته و افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت ایرانی این طرح بزرگ ملی را راهبری و به نتیجه مطلوب رسانده است. 

;